Αρχική » Ιστολόγιο » Ειδήσεις » ΑΠΣ Μπενίτσες – Α.Ο Κάβος 3-2, Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

ΑΠΣ Μπενίτσες – Κάβος

Επιτέλους μετά από 3 αγωνιστικές χωρίς νίκη η ομάδα μας επέστρεψε στις επιτυχίες με νίκη επί του πρωτοπόρου Κάβου με 3-2
Ήταν ένα γεμάτο συγκινήσεις παιγνίδι όπου και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΠΣ Μπενίτσες που προηγήθηκε στο 8ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Τράνακα από τη μικρή περιοχή.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΑΟ Κάβου να έχει ελαφρά υπεροχή και να κυνηγάει την ισοφάριση αλλά τις Μπενίτσες να χάνουν τις ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Οι Μπενίτσες έχασαν και στην αρχή του 2ου ημιχρόνου την μεγαλύτερη ευκαιρία να διπλασιάσουν το σκορ όταν ο Τράνακας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα Μακαντάνη να αποκρούει το κοντινό πλασσέ.

Εκεί γύρισε το παιγνίδι με τον Κάβο να ισοφαρίζει με τον Δημήτρη Βλασση που με αριστερό σουτ νίκησε τον Μάστορα στο 48ο λεπτό.
Ακολούθησε και άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 55 για τις Μπενίτσες όταν από κεφαλιά του Γιαννιώτη η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και απομακρύνθηκε για να επαληθευτεί ο νόμος του ποδοσφαίρου 7 λεπτά αργότερα με το 2ο γκολ για τον Κάβο μετά από μακρυνό κτύπημα φάουλ του Νάτση και τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Μάστορα που του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια για να καταλήξει στα δίχτυα, 1-2 για τον Κάβο.

Στο σημείο αυτό ο Γιαννούλης έριξε στον αγώνα τον νεαρό Κατσούλη που με το πάθος του στο παιγνίδι παρέσυρε και τους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή, η ομάδα της Μπενίτσας ανέβασε την απόδοση της κατακόρυφα και έκλεισε τον Κάβο στην περιοχή του.
Στο 75ο λεπτό φάουλ για τις Μπενίτσες περίπου 10 μέτρα έξω από την περιοχή, εκτελεστής ο Δημητριάδης που με άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μακαντάνη για την ισοφάριση, 2-2

Οι Μπενίτσες συνέχισαν με το ίδιο πάθος μέχρι το τέλος, και περίπου 4 λεπτά πριν το 90 ο Κατσούλης κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα να βγεί από την περιοχή του και να διώξει στα τυφλά, η μπάλα χτύπησε στον Κατσούλη και κατέληξε αργά αργά στα δίχτυα για το τελικό ΑΠΣ Μπενίτσες – ΑΟ Κάβος 3-2

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα στη βαθμολογία της Α ΕΠΣΚ ο ΑΟ Κάβος παραμένει στην 1η θέση με 50 βαθμούς, ακολουθεί η Α.Ε Λευκίμης με 43 ενώ στην τρίτη θέση ισοβαθμούν ο Αετός Αγ. ΑΘανασίου και η ΑΠΣ Μπενίτσες με 39, ο Ηρακλής Αγίων Δέκα στους 38 βαθμούς με ένα αγώνα λιγότερο.
Όλα είναι ανοιχτά ακόμη και για τη δεύτερη θέση.

Νέα

COVID-19: Ειδήσεις για τον Κορωνοϊό

|

Η Ασθένεια που προκαλείται από τον νέο Κορονοϊό ονομάστηκε COVID-19 και παρά τις αρχικές προβλέψεις, μέσα σε ελάχιστο χρόνο επεκτάθηκε και έξω από τα σύνορα της Κίνας, σε ολόκληρο τον κόσμο.

Ένα Γράμμα από τον Κορωνοϊό στην Ανθρωπότητα

|

Σας χαιρετώ, είμαι ο covid-19.
Πολλοί από εσάς με γνωρίζουν πιο απλά σαν Κορονοϊό. Ναι λοιπόν. Εγώ είμαι ο SARS-CoV-2.

Ηρακλής Αγίων Δέκα – ΑΠΣ Μπενίτσες 2-2, Κυριακή 16-2-2014

|

Στο γήπεδο των Αγίων Δέκα έγινε ένα επεισοδιακό τελικά ντέρμπυ, από τη μία η ομάδα της Μπενίτσας με την εμπειρία και δύναμη των παικτών της που όμως ήταν πολύ μακρυά